Risk Uyarısı

Burada, Paratica.Com ("Web Sitesi") sitemiz tarafından sağlanan ticari işlem verileri ile ilişkilendirilebilecek risklerle alakalı bilgileri bulabilirsiniz

Ticari İşlem Riskleri

Ticari bir işlem genellikle; limitli kaynaklı ve limitli yatırım veya işlem deneyimli ve düşük risk toleransına sahip kişiler için uygun değildir.

FOREX, KFS'ler, türev araçları ve kaldıraçlı işlem imkanı sunan diğer yatırım ürünleri yüksek risk seviyesine sahip olabilecektir ve bu enstrümanlar üzerinden ticari işlem gerçekleştirmek tüm yatırımcılar için uygun olmayabilir. Kaldıraçlı ürünler doğası gereği, herhangi bir piyasa hareketine paralel olarak eş oranlarla sermayenize etki edecektir. Ancak bu size karşı işleyen bir süreç de olabilir. Kayıplarınız sonucu, yatırdığınız ilk paradaki marjınızı kaybederken, pozisyonunuzun açık kalabilmesi için ek bir yatırım yapmanız gerekebilir. Eğer marj yeterliliğini sağlayamazsanız, pozisyonunuz kapanabilir ve kayıpla sonuçlanacak durumlarla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca, açığa satış işlemlerinde de ilk yatırımınızda oluşacak kayıplarla karşılaşabilirsiniz. Çünkü, satış pozisyonunuzu kurtarmak amaçlı yaptığınız alımlar belki de hissenin en yüksek fiyatlarıdır. Böyle bir durumda; HIZLI BİR ŞEKİLDE HESABINIZDAKİ TÜM YATIRIMI KAYBEDEBİLİR HATTA EK YATIRIM HAMLELERİYLE HESABINIZDAKİNDEN FAZLASINI KAYBEDEBİLİRSİNİZ. Küçük hisse senedi yatırımcıları genellikle aracılardan aldıkları hisse senetlerinin geri satışını gerçekleştiremezler. Bu yüzden yatırımınızda karşılayamayacağınız kayıpların üstünde spekülasyonlarda bulunmamalısınız. Özellikle, hayatınızın devamlılığı için gerekli olan; emeklilik birikimleriniz, öğrenim krediniz veya ihtiyaç kredileriniz gibi fonlarla yatırımlarda bulunmayın.

Ticari işlem faaliyetlerinde bulunmak için; finans, ticari işlem teknikleri ve stratejileri üzerine iyi bir bilgi birikimine sahip olmanız gerekmektedir. Herhangi bir ticari işlem gerçekleştirirken, piyasalardaki diğer profesyonellerle; lisanslı tacirlerle ve bu kişileri çalıştıran firmalarla rekabet içinde olduğunuzun farkında olmalısınız. Buna ek olarak, piyasalardaki var olan risklerle beraber, sistem kaynaklı hatalardan dolayı da kayıplar yaşayabilirsiniz. Ayrıca ticari işlemler, yüksek miktarlarda komisyon bedelleri gerektirebilir. Komisyonlar toplandığında; kayıplarınızı arttırarak ya da kazançlarınızı aşağı çekerek işlemleriniz içinde önemli bir role sahip olabilir.

Ticari bir işlem yapmaya başlamadan önce; amacınızı, finansal kaynağınızı, ihtiyaçlarınızı, deneyim seviyenizi ve diğer koşulları dikkatlice göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Şayet ihtiyacınız bulunuyorsa, gerçek işlem yapmaya başlamadan önce, profesyonel bağımsız bir danışmandan hizmet almanızı tavsiye ederiz.

Burada Yatırım Tavsiyesinde Bulunulmamaktadır

Bu internet sitesi tarafından sağlanan; herhangi bir fikir, konuşma, mesajlaşma, haber, araştırma, analiz, fiyat veya diğer bilgiler, genel piyasa bilgilerini içeren, kullanıcılarının sadece eğitsel aktiviteler veya keyifli vakit geçirme aktiviteleri içinde bulunabileceği amaçlar üzerine kurulmuş olup ve bunların dışında kurumsal yatırım danışmanlığı amacı taşımamaktadır. Bununla birlikte, bu internet sitesi içinde yer alan içerik, geniş tabanlı piyasa araştırmalarına yönelik bilgi içeren bir temsilci olarak görülmemeli ve bu bilgilere güvenerek gerçek bir ticari işlem kararı verilmemelidir. Fikirler, piyasa verileri, tavsiyeler veya herhangi başka bir içerik, bilgilendirilmede bulunulmadan değiştirilebilir. Tüm bunların ışığında, herhangi bir limit gözetmeksizin; dolaylı veya dolaylı olmayan yoldan, buradaki bilgilere güvenerek yapılan işlemler sonucu oluşabilecek herhangi bir kayıp veya zarardan Paratica şirketi sorumlu değildir.

Teknik analizi, ticari işlem kararlarını vermek adına tek bir araç olarak kullanılmasını tavsiye etmiyoruz. Ayrıca, acele alınan kararlarla yapılan işlemleri de tavsiye etmemekteyiz. Her zaman bilmeniz gerekir ki GEÇMİŞE AİT HİÇ BİR PERFORMANS, GELECEKTEKİ SONUÇLAR ADINA BİR GÖSTERGE DEĞİLDİR.

Feragatname

İşbu belge ile, Paratica şirketi; ticarete elverişliliğini içeren imalar da dahil, belli bir amaca uygunluğu, belirtilenler dışında diğerlerinin adını ve ihlal etmeme durumlarını da kapsayacak şekilde bu internet sitesi üzerinden sağlanan herhangi bir hizmet veya bilgiye ilişkin verilen her türlü garantiden, kısıtlamalar veya değişiklikler çerçevesinde, yasalar altında feragat etmektedir. Belli bir amacı kapsayan ve bu internet sitesi üzerinden sağlanan, herhangi bir hizmet veya bilginin uygunluğunun temsilciliğini yapmamaktayız. Burada sağlanan herhangi bir hizmet ve bilgi "belli bir temsiliyet ile" herhangi bir ima veya ifadeyi garanti etmemektedir. Burada yer alan, herhangi bir hizmet ve bilginin; düzenli, kesintisiz veya hatasız olarak sağlanacağını ve kusurların düzeltileceğini veya internet sitesinin, virüs ve zararlı içeriklerden uzak olduğunu, garanti etmemekteyiz. Ayrıca, internet sitemizi kullanmaktan dolayı kaynaklanan; herhangi bir iletişim hatasına, çarpıklığa veya gecikmeye yönelik sorumluluk kabul etmemekteyiz.

Paratica'da Yatırım

Özellikle aracı kurumlar olmak üzere Paratica tarafından desteklenen tüm şirketler iç denetimimize tabii olup Paratica.com sitesinde en iyi deneyimi sunabilmemiz için kapsamlı taramalarımızdan geçmeleri gerekmektedir. Doğal olarak gözetimimiz altında olmayan, kanun ve diğer ilgili düzenleme ve koşulların uygulanamadığı kişi ve kurumlar üzerinde herhangi bir etkimiz yoktur. Paratica, aracı kurumlar ve piyasalar üzerinde aracılık hizmetleri veren diğer tüm birimler dahil ve bunlarla sınırlı olmamak üzere hiçbir 3.parti şirket ve Paratica.com üzerinden sağlanmakta olan hiçbir 3.parti servisin çalışıp çalışmamasından sorumlu değildir. Paratica aracı kurumlar için sadece bir platform sağlayıcısı olup bu aracı kurumların servislerinin çalışıp çalışmaması hakkında sorumluluk sahibi değildir. Paratica herhangi bir 3.parti şirketle ilgili ücret, para cezası, diğer cezalar ve iddialarla ilgili sorumluk sahibi değildir. Paratica burada referans gösterilen tüm 3.parti şirketlerle ilgili herhangi bir görüş, haber, araştırma ve başka tip bilgilerle ilgili sorumlu ve yükümlü değildir.

Otomatik İşlem Modülü (Auto Trade)

Paratica, kendi inisifiyatinde olmak üzere ücretli veya ücretsiz olarak sunduğu otomatik işlem modülü (Auto Trade) sayesinde kullanıcıların kendi stratejilerini otomatize etmelerini sağlar. Detayları Kullanım Sözleşmesi'nde bulunan bu modül kendiliğinden bir sinyal üretmez, üyelerin kendi ayarlarına göre piyasayı analiz edip işlem kararları verir ve uygular. Her yatırım aracında olduğu üzere bu modülü kullanmak kullanıcıya kar elde sağlayabileceği gibi ciddi zararlara da sebep olabilir. Bu nedenle yapılan ayarların sadece bir tanımlama olmadığı ve kullanıcının fonuna yön verecek ayarlar olduğu unutulmamalıdır. Kullanıcı, otomatik işlem modülünden doğacak zararlardan Paratica'nın sorumlu olmadığını kabul eder. Eğer bu konu hakkında bir çekinceniz varsa lütfen otomatik işlem modülünün ayarlar sayfasından robotunuzu kapatın, robotun açmış olduğu işlemleri kendi borsanızdan iptal edin ve Paratica'nın otomatik işlem modülü özelliğini kullanmayın.

Yayıncı Sistemi

Paratica, kendi stratejisi konusunda emin olmayan veya otomatik işlem modülünün sofistike ayarları ile uğraşmak istemeyen kullanıcılar için, diğer kullanıcıları takip edip onların ayarlarını kendisine kopyalayabileceği Yayıncı Sistemi adında bir yapı sunar. Bu sayede kullanıcılar başka kişilerin ayarları ile işlem yaparlar. Paratica'nın yayıncılar üzerinde herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Detaylarının Kullanım Sözleşmesi içinde yer aldığı sistem sizin adınıza borsanıza emirler gönderir ve otomatik işlem modülü üzerinden işlem yapılmasını sağlar. Bu yolla iletilen emirler sonucu oluşan zararlardan Paratica ve Yayıncı sorumlu tutulamaz. Bir yayıncıyı takip etmek konusunda tereddütleriniz varsa lütfen yayıncının sayfasından takibi bırakınız.

Sonuç Olarak

Paratica kesinlikle bir sinyal sistemi değildir. Kendisi sinyaller üretip sizi bu işlemlere sokarak piyasaya etki etme politikası gütmez. Sağladığı fikirler, haberler vb yazılar ile otomatik işlem modülü yatırımcılar için sadece birer araçtırlar. Yatırımcının bu sağlanan araçlara göre işlem yapması ve sonucunda kazanç veya kayıp elde etmesinden Paratica veya üçüncü sahışlar sorumlu tutulamaz.